Vážit si sebe sama

Tohle téma mě napadlo pár víkendů zpátky, kdy se mi stala jedna taková věc a já si řekla: AHA, tak tady je ta moje hranice. Tady je to místo, za které už nedovolím nikomu jít bez následků, protože si vážím sama sebe.

Myslím, že většina z nás už takovou situaci zažila, ale povím vám teda konkrétně tu svou. Ten den jsem se rozhodla zúčastnit se narozeninové oslavy, u které jsem dlouho váhala, jestli tam mám vůbec jít. Přijeli jsme na chatu, popíjeli, bavili se a shodou okolností je tohle parta lidí, do které patřím jak já, tak můj bývalý přítel… Katastrofa na obzoru, protože rány z rozchodu se ještě úplně nezahojily, i když už zůstaly spíš jen ty křivdy (což je možná horší, než kdyby tam zůstala nějaká láska).

Nějak jsme spolu zapředli rozhovor a dostali se k tématu rozchodu. Ten člověk vyslovil větu, kterou už do smrti nezapomenu a která mi bude připomínat, kde ta moje hranice je. Větu: “Prostě jsi nesplňovala standardy toho, jak jsem chtěl, aby ses chovala”. Bez ohledu na to, že vím moc dobře, jak to myslel, ta formulace způsobila to, že jsem si v tu chvíli připadala jako zboží v katalogu, jako něco, co se dá vyměnit/opravit/vrátit. Bolelo to a o to víc, že to přišlo od člověka, s kterým jsem byla jako jedna duše.

Nebudu lhát, byla jsem hodně naštvaná a smutná, ale nejvíc mě na tom zasáhlo to, že jsem měla dojem (a pořád doufám, že mylný), jako kdyby to takhle zformuloval schválně. Jako kdyby mě prostě chtěl “kopnout” tam, kde to nejvíc bolí a protože mě moc dobře zná, skvěle se mu to povedlo.

I když mi není příjemné to psát a vůbec na to myslet, třeba to někomu pomůže v tom, aby zjistil, kde jsou jeho vlastní hranice, za které už by nikdo neměl pustit v zájmu vlastního duševního zdraví a fyzického zdraví té druhé osoby. Jestli se někomu z vás stalo něco podobného, budu ráda, když se podělíte 🙂

Doporučené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..