Vánoce pro všechny

Dlouho jsem takovýto článek nepsala, ale letos jsem se rozhodla, že bych se do toho mohla zase pustit. Inspirace není nikdy dost a vymýšlení dárků je jediná věc, o které vím, že jsem v ní dobrá 😀 Dá se tím živit?

Přesto jsem se to letos rozhodla pojmout trochu jinak, než většina lidí a jinak než jsem to já sama dělala do teď a to stylem: Udělejme něco pro druhé. Budu tedy odkazovat buď na projekty, kterými vy přímo pomáháte druhým nebo na věci, jejichž koupí druhé podpoříte.

Pokud máte zájem o klasické tipy na dárky, tak se podívejte sem, sem nebo sem a pokud by vám to nestačilo, můžete se ještě inspirovat tady a místo kalendáře z toho udělat “osobní dárkovou krabici”. A teď už jdeme na článek.

Srdcerváči

Projekt, který podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením, spadá pod Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Jde o neziskovou organizaci a vy svým nákupem pomáháte vytvořit ona pracovní místa. Můžete vybírat ze zážitků, nevšedních dárků, originálů (vyrobených přímo pro Srdcerváče) nebo můžete zakoupit tzv. “Dobrý pocit”, což znamená, že je podpoříte určitou částkou a za to dostanete dárkový certifikát. Já osobně jsem se zamilovala do misek s Braillovým písmem a popravdě je hodlám letos naježit sama sobě.

Nocleženka

Tento projekt spadá pod Armádu spásy a jedná se o to, že za 100,- můžete zakoupit nocleženku, která bude sociálními pracovníky předána člověku v nouzi. Ten tímto získá jeden nocleh, polévku s pečivem a teplý nápoj, možnost vykonat osobní hygienu, základní ošetření a zdravotní prohlídku, konzultaci se sociálním pracovníkem a možnost pokračovat v systému služeb Armády spásy. Pokud darujete více, než 100,- pak se tyto peníze použijí na přímou péči o lidi bez domova. A nebojte se, ani neuplatněné nocleženky nepřijdou vniveč a využijí se – doporučuji pročíst si jejich web.

Cílem celého projektu však je pomoci lidem bez domova tak, aby už žádnou nocleženku nepotřebovali. Jak se píše na stránkách projektu: “Nemůžeme pomoci každému, ale každý z nás může pomoci někomu.”

Zde bych chtěla ještě dodat, že lidem na ulici můžete udělat radost i osobně. Doteď vzpomínám na úsměvnou historku mého táty, kterého jednou požádal člověk bez domova o 20,- a když se zeptal na co to chce, odpověděl férově, že si chce koupit víno. Můj táta velmi cení upřímnost a proto mu dal 200,-. Neříkám, že podporuji, aby si lidé bez domova kupovali víno, ale jde mi pouze o ten příklad. Tito lidé velmi ocení i jiné věci, než peníze – třeba jídlo a podobně.

Krabice od bot

Další velmi milý projekt, který mě chytil za srdce. Zde jde o darování především dětem, pro které může být vámi darovaná krabice jediným dárkem, který dostanou. Na stránkách si vyberete sběrné místo, kam chcete krabici donést a zobrazí se vám, pro koho ještě potřebují dárky (například pro chlapce ve věku 9–10 let), vy si toto zarezervujete, vyberete vhodné dárky, zabalíte je do krabice a přinesete. A je to, někomu jste právě udělali krásnější Vánoce. Nicméně projekt funguje celoročně a darovat můžete i on-line.

K těmto 3 projektům mám blízko, jsou mi sympatické a mám s nimi i osobní zkušenosti, proto jsem je tady rozepsala více, ale podpořit můžete i spoustu jiných, které budou sympatické vám. Třeba Světlo mladým s handicapem, Kapku Naděje, TERIBEAR, Centrum Paraple a mnohé další.

Doporučené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..