Pseudovlastenectví

Já prostě musím. Většinou se vážně snažím tohle přecházet a být v klidu, protože s blbečkama stejně nic nezmůžu, ale tohle mě tak nasralo, že mi to nedá. A už vidím, jak si u psaní tohohle asi rozmlátím klávesnici vzteky… Jdeme na to.

Na Facebooku mi jednoho “krásného” večera vyskočila stránka, kterou nevím, jestli bych měla zmiňovat, protože jim jednak nechci dělat reklamu a jednak nechci mít na svědomí to, že si to přečte člověk podobný povahou mně a pak prohodí počítač oknem. Na to nemám 😀 Ale tak jo. Jde konkrétně o stránku Pro-Vlast. Už ten název trochu zavání průšvihem.

A konkrétně jsem byla upozorněna na tento příspěvek, po jehož shlédnutí se ve mně začala vařit krev.

Na obrázku může být: text a outdoor

V komentářích jsem našla snad jediného člověka, který na to měl vcelku rozumný pohled. Cituji: Oukej, to je rovníková Afrika. Jaký mem prosím dostanu na migranty přicházející ze zemí, kde v době, kdy “my” se hrabali s trochou keramiky v hlíně, stála složitá města s architekturou i infrastrukturou, která proti Evropě předběhla dobu o několik staletí?

Což se samozřejmě našim pseudovlastencům nelíbilo a začali se ohánět “argumenty” typu: Vývoj se počítá jako suma celku a ne jako část historie.

No oukej, jenže když to teda vezmeme matematicky, tak některé tyto civilizace (i v tuto chvíli) stejně obohacovaly ostatní o několik tisíc let déle než je tomu obráceně, takže ani matematicky jim to jaksi nevychází.

Nevadí, podíváme se dál. Co takhle na příspěvek o akademičce, která prohlásila: Na životech bělochů nezáleží. Ano, samo o sobě to zní příšerně a hloupě, ale kdyby se kdokoliv z těch vlastenců kousnul a přečetl by celý článek a ne jen nadpis, zjistil by, jak se věci ve skutečnosti mají. Ale to je zřejmě moc složité ve světě, kde ostatní raději střílíme, kamenujeme a mlátíme lopatou po hlavě (toto se v komentářích skutečně vyskytuje).

Usnadním vám práci s hledáním a řeknu vám, o co šlo. Tato žena se snažila říci to, že být bělochem samo o sobě není kritérium toho, aby na životě člověka záleželo a pak také to, že černochy ještě dnes spousta lidí (třeba pseudovlastenci, že) bere prostě jako podřadnou rasu. To je fakt, který nikdo nemůže popřít, protože všichni víme, že to tak je a je to špatně. Záleží přece na životě každého slušného a dobrého člověka. I kdyby byl doprčic zelený!

Ale dehonestovat lidi na základě nadpisu, zvedat si na tom ego a překrucovat pravdu a celé to schovávat za vlastenectví, tak to je hodně smutné.

Můžete mi říct, jaký názor na toto máte vy.

6 komentářů

 1. Mám na to stejný názor jako ty. Je to šílený a směšný a zároveň se člověku chce brečet. Bohužel jsem si nedávno chvíli četla nějaké diskuze k multikulturalismu a terorismu a co já vím a ti lidé, ti největší křesťané a vlastenci, jsou úplně vypatlaní, s prominutím. Nemluvě o tom, že teď nejenže nepodporují migraci, ale že třeba v Polsku chtějí zakázat interrupce… No šílený prostě.
  Jsem ráda, že ses vypsala. Aspoň vím, že v tom nejsem sama.

  1. Taky jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂 Bohužel dneska se za vlastenectví (a nejen ta něj, ale to už by bylo na jiný článek) opravdu schovává úplně vše :/
   O zákazu interrupcí v Polsku taky vím a to jsem se vypsala aspoň na instagramu – o článku s mým názorem ještě uvažuji. Je to hnus, každá žena by si to měla rozhodnout sama a ne že ji někdo v podstatě přinutí dítě donosit a to třeba i v případě, že je riziko, že se nenarodí živé…

   1. Přesně, je to hrozný, jak se tím všechno podmiňuje. Mám pocit, že společnost snad nikdy víc radikální nebyla… A to je dobře vidět všude ve světě, jen prostě u svého vlastního národa se za to strašně stydím… Já jsem taky hrdá Češka, mám ráda českou kulturu, historii, hudbu, literaturu, památky a jazyk, ráda potkávám v Německu, kde žiji, Čechy… ale to vlastenectví, které předvádí většina lidí, je fakt mimo mé chápání. Ale to je všechno i ukázka vzdělání a tak.. a bohužel, když jsou teď školy zavřené, nevím nevím, jak to bude s příští generací…

    1. K tomu vzdělání bych ráda řekla, že jako studentka pedagogické fakulty a starší sestra puberťáka naštěstí vidím, že většina učitelů opravdu jede on-line a docela kvalitně to dohánějí (neříkám, že plně nahrazují, to ne, ale snaha je obrovská), takže tady tak obrovský problém, podle mě, nebude. Spíš od začátku studia (a v této době o to víc) vidím, že spousta rodičů nechává na pedagozích i značnou část výchovy, kterou by měli zastat hlavně oni a poté je za to ještě obviňují. Jistě, pedagog má vzdělávat a vychovávat, to je základní definice, ale rozhodně nemůže rodiče nahradit a bohužel jim často nemůže ani nic říct, protože by skončil zle :/
     Chvála Bohu za ty rozumné rodiče

 2. Vlatenectví je láska k vlastní zemi a kultuře, ne nenávist k ostatním. Ach jo. Mně je úplně jedno, odkud člověk je a jakou má barvu, názor si udělám, až se s ním seznámím a zjistím, jak se chová. A myslím, že mi může rozšířit obzory i ten, kdo třeba sotva umí číst. Zná a umí zase plno jiných věcí…
  To, že ildi přečtou nadpis a článek ne, je běžná věc a je to k naštvání i v jiných oblastech.
  Poláci a interupce, to je dost smutná záležitost. 🙁 Já teda potraty nijak zvlášť nepodporuju, ale aby se žena nemohla rozhodnout, co s jejím tělem bude? To přece nejde. Vždyť je to pro ní určité zdravotní riziko, o následné zodpovědnosti ani nemluvím… a dát dítě k adopci zase musí zacloumat psychikou…

  1. Tak tak, bohužel tito lidé odsuzují téměř vše cizí, klasická xenofobie no.

   Já osobně nemám k interrupci vlastně asi ani kladný ani záporný postoj (Protože kdo to nezažil, nemůže tušit, jak těžké rozhodnutí to bylo a tak mu nepřísluší to soudit.), prostě si myslím, že každý by si měl o svém těle, zdraví a psychických následcích rozhodnout sám.
   A také si myslím, že dát dítě k adopci je hodně těžké a bolestivé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..