Moje maturita + tipy a triky

Ano, konečně jsem zase našla nejen čas, ale i chuť blogovat a ano, tento článek píšu naprosto záměrně až teď, když už období maturit pro většinu z nás skončilo. A tento článek bude nejen o mé maturitě, ale najdete tady i pár tipů, jak na ni a to tedy především ti, kteří ji mají před sebou, ale vztáhnout se to dá i na jakoukoli jinou zkoušku.

Moje maturita

Že budu maturovat jsem si začala připouštět tak nějak kolem posledního zvonění, které jsme měli cca měsíc před samotnou maturitou a tehdy začal kolotoč. Každý den se učit, učit a učit a ještě se to stupňovalo s tím, jak mi utíkal čas a i když moje (bývalá) škola neposkytuje svým studentům svatý týden, ale v podstatě svatý měsíc, stejně jsem vše stihla jen tak tak. Jednak proto, že dějepis a češtinu jsem si vypracovávala sama a jednak proto, že do angličtiny se mi vůbec nechtělo.

Ovšem nemůžu říct, že bych byla v nějakém extrémním stresu a ani jsem si nepřipustila možnost, že maturitu budu dělat v září, což se mi nakonec vyplatilo, ale o tom později.

A pak už nastal den D. Čtvrtek 24. 5. 2018 dopoledne, čtyři dny po mých 19 narozeninách. Byla jsem neskutečně vděčná, že maturuju dopoledne, protože jsem si celý čtvrťák nepřála nic jiného, než aby to už bylo za mnou. Když nad tím tak uvažuju, je paradox, že se čtyři roky učíte a o vaší budoucnosti nakonec rozhodnou pouhé 2 hodiny. Nicméně zvládla jsem to a dokonce s velmi slušnými výsledky a musím říct, že to, co vám všichni říkají je pravda. Stres je na prd, učitelé vám pomůžou a pokud nejste úplný idiot a na všechno se aspoň podívali, tak to uděláte i kdybyste nechtěli.

A závěrem mého vyprávění, než se vrhnu na ty rady, chci říct jednu věc, o které se nikdo nikde nezmíní, ale máme to tak asi všichni: Až odmaturujete, popřípadě se potom ještě dostanete na vysokou, připravte se na pocit takové zvláštní prázdnoty. Nemyslím to nijak zle, ale po měsíčním šprtání, kdy jste před sebou měli cíl zažijete pár dnů s pocitem “A teď jako co?” a pokaždé zjistíte, že už vlastně nic. Máte vše za sebou a máte volno. Tak si užívejte nejdelší prázdniny v životě 🙂

Rady a tipy k maturitě
  1. Začněte včas, nebudete se pak zbytečně stresovat. Myslím to vážně, aspoň ten měsíc dva si na to nechte.
  2. Udělejte si plán. I když ho nesplníte na 100 %, uděláte toho mnohem víc než bez něj.
  3. Učte se pořádně!!! Velmi doporučuji stránku jakserychlenaucit.cz a to nejlépe placený kurz, ale je tam hodně užitečných tipů i když si kurz nekoupíte. Každopádně si tuhle stránku velmi dobře zapamatujte, nejednou vám zachrání život (nebo aspoň známky).
  4. Opakujte si. Najděte si Ebbinghausovu křivku a řiďte se podle ní.
  5. Nevěnujte se pouze učení a nechte si čas i na jiné věci, jinak se zblázníte.
  6. Věřte si a mluvte! Jednak tak dáte učitelům méně času, aby se vás ptali na to, co nevíte a jednak se hodnotí i to, jak mluvíte. Takže nahlas a sebevědomě, už jen za to máte plusové body.
  7. Motivujte se a nedělejte z učení něco nechutného a hrozného. I takhle se dá zabránit prokrastinaci.

Já doufám, že se vám článek líbil a že pomohl. A letošní maturanti mi můžou napsat, jak se jim maturita povedla nebo naopak nepovedla a třeba v komentářích doplnit nějaké další tipy, jak na zkoušku dospělosti vyzrát.

Doporučené

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..