Jak si vytřídit šatník

Zítra nám začíná květen a pokud to ještě nemáte za sebou, tak je nejvyšší čas na jarní úklid.

Součástí toho mého byla i moje skříň a řeknu vám, bylo to jako druhá směna v práci. Zabralo mi to několik hodin a tak jsem dala dohromady několik tipů, aby vám to trvalo kratší dobu a taky aby to vůbec k něčemu bylo a nedopadlo to tak, že jenom posunete věci z jedné strany skříně na druhou.

Vyházejte všechno ven

Jo, bude z toho bordel, ale jenom tak se vám nestane to, že si řeknete: “Jo, to nepotřebuju třídit, to nosím.” No, a pak to další 2 roky nevytáhnete. Takže všechno ven a pěkně bez obalu zhodnotit, jestli to fakt nosíte nebo vám to jenom zabírá místo.

Hromádky

Klasika, hromádky ANO/NE/NEVÍM vám toho strašně moc usnadní, ale nesmí to skončit tak, že všechno skončí na hromádce NEVÍM a nakonec to stejně šoupnete zpátky. Takže, co kam patří?

ANO – Všechno, co doopravdy nosíte téměř na denní bázi, máte to rádi atd.

NE – Všechno, co má díry (byť takové ty malinké, co vlastně nejsou vidět), nevypratelné fleky, je to vybledlé, hnusné a taky všechno, co byste zařadili do kategorie “Na chatu/Na doma”. Věřte mi, doma i na chatě máte věcí dost a nepotřebujete tam další a pokud ano, tak zase vyhoďte to úplně nejstarší oblečení, co tam máte.

MOŽNÁ – Nejtěžší hromádka vůbec. Je mi jasné, že tam skončí většina věcí, které ale stejně budete muset roztřídit na ANO/NE. No a k tomu slouží otázky, které si položte a podle odpovědí se rozhodnete, zda si to necháte nebo to vyhodíte, darujete či se toho jinak zbavíte. Zeptejte sami sebe:

Měl/a jsem to na sobě za poslední 3 měsíce?

Je mi to dobré?/Cítím se v tom 100% dobře? A to i když to mám na sobě dlouho, sedím v tom apod.

Líbí se mi to vůbec nebo jsem to jenom musel/a mít, protože byla velká sleva atd.?

Mám to s čím kombinovat, abych vypadal/a dobře a ne jako…?

Mám takovou věc jedinou nebo mám 3 další podobné?

Zpátky do skříně

Když už máte všechno venku, máte skvělou možnost udělat si ve skříni systém, který vám bude vyhovovat a nebude pro vás těžké jej udržet. I tady mám pár tipů:

Nesezónní věci – Věci, které zrovna nejsou v sezóně schovejte do horních polic, protože proč je mít tam, kde na ně dosáhnete, když na ně dosáhnout nepotřebujete?

Věci na doma, na sport a na outdoor – Dejte je do vlastní poličky/šuplíku a nemíchejte je s věcmi, které nosíte běžně ven, do práce nebo třeba do školy. Bude se vám lépe hledat a kombinovat.

Visící věci – Někdo je třídí podle barev, podle mě je výhodnější řazení od nejhrubších po nejtenčí, takže nejprve bundy, pak mikiny a svetry, košile a halenky a nakonec trička a tílka.

Ležící věci – Nedělejte příliš vysoké hromádky. Akorát vám to bude padat a není to k ničemu jinému, než aby vás to neskutečně štvalo.

Kam se zbytkem?

Existuje asi tak milion možností, co udělat s věcmi, které jste se rozhodli vyřadit. Můžete je darovat dál rodinným příslušníkům nebo kamarádům/kamarádkám, můžete je darovat do dobročinných organizací, do sekáče nebo je třeba prodat. A ty, které jsou v takovém stavu, že jediná dobrá věc, co by z nich byla, je hadr na úklid, tak ty prosím vyhoďte.

Slevy, SLEVY, SLEVYYYY!!!!

Tohle se tak úplně netýká přímo vyřazování šatníku, ale toho, abyste se vyhnuli tomu, že budete třídit každé 2 měsíce.

Téma slev mně zas takový problém nedělá, protože jsem člověk, který nemá rád nákupy, děsně ho to nebaví a slevy jsou to poslední, co mě zrovna zajímá (pokud teda nejde o ten boží, outdoor batoh, se kterým toho můžu tolik procestovat). Ale moje mamka je na tohle expert, který má několik aplikací a když už na tom telefonu něco dělá, tak většinou projíždí slevy. A byť neprochází obchody jako H&M, ale kvalitní věci, které vydrží i několik let, tak stejně má třeba troje boty, které jsou skoro stejné a všechny samozřejmě NUTNĚ potřebuje. No, nepotřebuje, ale vysvětlete jí to. Tím chci říct, abyste se fakt zamysleli, jestli něco potřebujete nebo to chcete jen proto, že je na to sleva.

Kvalita vs. kvantita

No a s (ne)vyřazováním každé 2 měsíce souvisí i otázka kvality a kvantity. To bych řekla, že je problém spíše mladších lidí, kteří opravdu ještě nemají ty finance a prostě jdou po těch levnějších obchodech, slevách a tak. Tím nechci nikoho urazit nebo moralizovat, téměř každý z nás v takové fázi byl a občas pořád ještě je (hlavně pokud kupujeme třeba obyčejná trička nebo kalhoty – já taky), ale musím říct, že čím dál víc se mi zamlouvá heslo: Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci.

Jako příklad dám třeba košili. Mít jednu kvalitní vás ve výsledku vyjde daleko levněji, než si každých pár týdnů kupovat novou, protože se roztrhala v pračce, srazila v sušičce nebo já nevím co a ta investice do kvality se vám opravdu vrátí. Takže, u věcí, kde máte možnost a chcete investovat, investujte, vyplatí se to. 🙂

Doporučené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..