IIFYM v praxi

Předem upozorňuji, že nejsem výživový poradce, nemám na to ani školu ani žádný certifikát a všechno, co zmiňuji jsou jen a pouze moje názory a zkušenosti.

IIFYM (If it fits your macros = Pokud ti to sedí do maker) je hodně skloňovaným pojmem a já vám dneska předám svoje zkušenosti s tímhle způsobem stravování, protože takhle jím už cca 4,5 měsíců a přišla jsem jak na pro, tak i na proti. Nejdříve si ale vysvětlíme, co to IIFYM je, kdyby o tom někdo v životě neslyšel.

IIFYM počítá s makry (sacharidy, tuky, bílkoviny) a tak vás kalorie moc nemusí zajímat, protože logicky, když máte dobře makra, máte dobře i kalorie, k jejichž množství dojdete pomocí jednoduchého násobení: gram sacharidů = 4 kcal, gram bílkovin = 4 kcal a gram tuku = 9 kcal. Doporučuji si tedy makra spočítat a abyste si to otrocky nemuseli pamatovat, používat nějakou aplikaci. Nejlepší jsou kalorické tabulky a my fitness pal, který je sice v angličtině, ale jsou tam normálně i české potraviny.

A v čem je teda to kouzlo? V tom, že můžete sníst cokoliv, co se vám vejde do vašich maker. Čipsy večer u televize nebo dortík po obědě? Není nejmenší problém, když si ostatní jídla rozvrhnete tak, aby vám to sedělo. A teď už ta pro a proti.

Pro

Můžete sníst, co chcete naprosto beze strachu, nic není zakázáno. V návaznosti na to nemáte výčitky a nejste ve stresu, který zpomaluje výsledky a to nechceme. Pro spoustu z nás je lepší dát si to, na co máme chuť bez výčitek, než se tím trápit, dva dny hladovět a pak stejně udělat nájezd na ledničku, protože tělo si poručí příjem energie.

Proti

I u IIFYM je potřeba se hlídat a kombinovat ho s tzv. clean eating (zdravá strava). Nemůžete se cpát čokoládou a hamburgery, které vám naplní sacharidy a tuky a k tomu pít protein, abyste dohnali bílkoviny. Z toho žádné výsledky mít nebudete, i kdybyste dodrželi makra přesně každý den 7 dní v týdnu, ale to je doufám každému jasné. Bohužel i flexibilní strava si žádá určitou disciplínu.

Moje osobní zkušenost s IIFYM je jen a jen pozitivní, protože nemám problém jíst z větší části zdravější jídla, zapisovat si to atd. A kdyby se někdo ptal, jestli teda IIFYM nebo clean eating a cheat day, tak já mám IIFYM a cheat day k tomu, protože proč ne? Ale každý si musí zkusit sám, co mu nejvíc vyhovuje a na čem bude mít nejlepší výsledky. Poslední věc, kterou chci říct je, že já jako IIFYM beru i zdravější varianty jídel, jako je například tohle:

Celá tahle porce má 407 kcal, 35,7 g bílkovin, 41,8 g sacharidů, 10 g tuků a 5,5 g vlákniny 🙂

Doporučené

4 komentáře

    1. Přesně, takové výsledky jako na IIFYM jsem neměla snad nikdy právě kvůli sebezapření a následnému vyžírání ledničky 😀

  1. To tě teda obdivuju, že s tím máš jenom dobré zkušenosti, já vůbec 🙁 Nic mi tolik nerozházelo psychiku jak počítání. Jinak ty dobroty na obrázku vypadají skvěle, copak to je?? Děkuji za odpověď ♥

    WantBeFitM

    1. Chápu, ne každému to sedne 🙂 Na obrázku jsou Nutrend proteinové palačinky, nízkotučný tvaroh, skořice a Rej ovesné sušenky (kokosové)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..