Dieta a Dieta

K tomuhle článku mě přivedla zpráva od kamarádky, která ví, že se hodně zajímám o stravu a sport. Stálo v ní: “Hele, co mám jíst, abych za den snědla jen 500 kcal?” Prvně jsem nevěděla, co jí mám říct, tak jsem se jí zeptala, proč jen 500, odpověděla mi, že je to nějaká dieta, kdy se jeden den jí normálně a druhý den jen 500 kcal. Jenže já takový přístup podporovat nechci a nebudu a naopak proti tomu chci bojovat, protože to rozhodně není zdravé.

Na začátek si představme, že se mě na totéž zeptá někdo z vás. Co vám odpovím? Přesně to, co jsem řekla jí: “Totálně ti to zpomalí metabolismus, akorát podpoříš ukládání tuků a navíc si ublížíš.” Protože ona je dieta a dieta.

První z nich je ta, kterou si představí většina lidí, prostě přesně takový ten typ diety, co se cpe do dámských magazínů s titulkou “Zhubněte 10 kilo za 10 dní”, to že je to drastické a jakmile začnete jíst normálně, tak nastane takový jojo efekt, že se z toho rozpláčete a půjdete se zakopat někam pod zem, vám už  nikdo neřekne.

Druhá je ta, co držím já. Vzhledem k tomu, že nesnáším slovo dieta, budeme používat slovní spojení kalorický deficit. Prostě mám nastavený opravdu mírný kalorický deficit, jen nějakých 300 – 500 kcal, někdy je to víc někdy míň, protože nedělám každý den to samé. Ale nejím jen tak, co mě napadne, poctivě dodržuju nastavená makra a tak se mi nestane, že by mi chyběly nějaké živiny a že bych své tělo trápila a to je ten hlavní rozdíl, navíc mám jeden den v týdnu refeed day, ale o tom až někdy jindy.

Navíc, ani v kalorickém deficitu nejde být celoročně. Je to vhodné dokud nezhubnete na svou cílovou váhu a pak je třeba pomalu přejít do udržovacích hodnot nebo i do kalorického nadbytku, pokud třeba chcete budovat svalovou hmotu. Osobně svůj deficit vidím ještě tak na 2 měsíce maximálně a pak konec. Půl roku je podle mě takový ten strop.

Takže lidi neblbněte, neubližujte si příliš nízkým příjmem, na který si vaše tělo stejně zvykne a přestane to fungovat a radši jezte všechno, ale s mírou. A taky nikdy nesnižujte příjem víc než je váš bazální metabolismus, což je u průměrného člověka nějakých 1 300 kcal.

Doporučené

2 komentáře

  1. Ale s tím bazálním metabolismem to nikomu nevysvětlíš. Celkově si každý pod pojmem dieta představí něco drastického. Bohužel lidi chtějí všechno a co nejrychleji. Byla bych ráda, kdyby jsi nám napsala něco víc o tvém refeedu. Jak zvýšíš sacharidy, jak kalorie.. Byla bych Ti vděčná 🙂 Děkuji! ♥

    WantBeFitM

    1. S tou rychlostí máš naprostou pravdu a je to velká škoda, ale říkám si, že čím víc bude těch, kteří jí zdravě a vyváženě, tím větší to bude mít efekt na ty, co svému tělu ubližují právě drastickými dietami a podobnými věcmi. Článek o refeedu určitě bude, ale ne hned, protože místo refeedu jsem předtím dělala cheat day, takže zatím nemám k refeedu moc co říct a nejdřív si to chci pořádně zkusit a sžít se s tím, než o tom budu psát 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..