Daruj krev – daruj život

Dnešním dnem (6.5.2019) jsem se stala dárcem krve a ráda bych se s vámi podělila o to, co mě k tomu vedlo a také o to, jak celý proces darování probíhá.

Rozhodnutí

Víceméně to přišlo spontánně, i když jsem už delší dobu byla přesvědčená, že jednou darovat chci, ale nevěděla jsem přesně kdy. Pak jsem se dala dohromady se svým současným přítelem a právě on byl velkým impulzem ke konečnému rozhodnutí, protože chtěl darovat také, ale zároveň se chystá na tetování a poté by 6 měsíců nemohl. Slovo dalo slovo a minulý týden jsme se rozhodli, že jdeme do toho.

Já osobně mám dva velké důvody pro darování. Ten první a hlavní je samozřejmě dobrý skutek, pomoc a pocit, že právě moje krev někomu zachránila život. Ten druhý a neméně důležitý je, že jsem se rozhodla odbourat svůj strach právě z odběrů krve.

Jak to probíhá

Na začátek je důležité říct, že jsme šli darovat do Krevního centra FN Ostrava. Přišli jsme tam, nechali si vytisknout pořadové číslo a za chvíli už nás volali do ordinace. Doktorka mi změřila tlak, teplotu a položila základní otázky ohledně nemocí, anamnézy, drog atd. + jsme se museli zvážit, protože pokud máte pod 50 kg, darovat nemůžete.

Poté, co jsme vyplnili dotazník, jsme dostali kartičku dárce a šli na kontrolní odběr, oba jsme byli vhodní a zdraví, takže jsme se přesunuli do čekárny. Tam jsme si dali rohlík s čajem a pak už si nás volala další lékařka a proběhlo druhé kolo otázek.

A pak nastal TEN okamžik. Odložíte si věci, umyjete loketní jamku a jdete čekat, než vám připraví soupravu a zavolají vás na lehátko. Celou dobu tam s vámi samozřejmě někdo je a musím říct, že jsem si užila docela fajn pokec.

Po odběru, který trvá maximálně 12 minut a odebírá se cca 470 ml plné krve, si chvíli poležíte a pak vás doprovodí zpět do čekárny s občerstvením, kde byste měli strávit ještě takových 15 minut, aby se vám neudělalo slabo. Poté si na recepci necháte vystavit, popřípadě proplatit, potřebné doklady a jdete domů se skvělým pocitem (a drsňáckým obvazem 😀 ).

Pokud se rozhodnete, že se stanete pravidelným dárcem, přijdete znova za 3/4 měsíce, pokud už vám bylo 22. Pokud ne, přijdete znova za půl roku.

Konkrétně můj odběr

Protože a poněvadž musím mít všude nějaký problém, tak se to samozřejmě projevilo i tady. Normální odběr je hotový do 6 minut, mně samozřejmě trval plnou dobu a to jsme ani neodebírali 470 ml, ale jen 410 ml, protože moje krev prostě netekla. Krom toho mi chudák sestřička musela jehlu v žíle různě štelovat a nakonec ji nemohla nechat ani zalepenou, ale musela ji držet.

A aby toho nebylo málo, tak se mi po odběru udělalo slabo a poprvé v životě jsem zažila pocit, kdy mě “polil ledový pot”. Nakonec kolem mě stáli 4 lidi, dokonce mi tam zavolali zpátky přítele a já se cítila trochu trapně, ale zároveň skvěle, že jsem to zvládla.

A i přes tyhle nepříjemné komplikace už teď vím, že do toho půjdu znova, protože pro mě je to malá věc, o které pořádně ani nevím a možná mě trochu bolí, ale pro jiného člověka to může být rozhodující v tom, jestli přežije nebo ne.

A co vy? Darujete? Chystáte se? Nebo ne a jestli ne, proč?

Doporučené

2 komentáře

 1. Pokud vážím pod 50 kg, nemůžu darovat? No hurá, konečně mám nějaký opravdový důvod, proč nedaruju! Váha se mi motá právě kolem padesátky. O takovém omezení jsem ale nevěděla. O darování krve jsem nikdy vážně nepřemýšlela, mám na to až příliš velký strach z cizího prostředí a lékařů, navíc mi dělá dost špatně i odběr krve na kontrolu sedimentace. Představa, že mě vysávají tak dlouho… brr.
  Obdivuju tě, že jsi do toho šla, i když jsi měla strach z odběrů. 🙂

  1. Ahoj, chápu tě, někdo to prostě nezvládá, i když je jinak kompletně zdravý, hlava a tělo to prostě nedovolí.
   A ano, těch omezení je docela dost. U mě se například uvažovalo, že dostanu menší odběrový vak, protože jsem na hranici s výškou.
   A k té délce odběru: Když už máš jednou odběrovou jehlu v žíle, tak je ti to pak více méně jedno, nejvíc nepříjemný je ten první vpich a pak teoreticky to, když se jehla musí upravit jako třeba mně.
   Děkuji za krásnou zpětnou vazbu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..