Čtyři dohody – kniha, která mi změnila život

Bez nadsázky. Po tom, co mi Vesmír dal dost drsným způsobem najevo, že je nejvyšší čas abych se stala lepším člověkem aneb mými vlastními slovy: “Abych se vyvinula jako Pokémon”, jsem věděla, že pokud se o to nepokusím, tak se prostě neposunu dál a budu se dál plácat v tom kruhu, který mi ve výsledku přinese jen trápení. Sama o sobě jsem se chtěla změnit a věděla jsem, že to bude těžké. Naštěstí se mi do rukou dostala kniha Čtyři dohody a já jsem za to velmi vděčná, protože mi tu cestu (která ale ještě zdaleka neskončila a spíše teprve začíná) neskutečně usnadnila.

Ne Máj, Kytice nebo Bílá nemoc (i když jsou to skvělé knihy), ale právě Čtyři dohody by měly být na seznamu povinné četby, společně ještě s knihou Pátá dohoda, o které se rozepíšu jindy, a dalšími knihami od Dona Miguela Ruize. Podle mě by si tuto knihu měl přečíst každý. Dnes se chci rozepsat o obsahu těchto dohod, aby se alespoň základ dostal k co největšímu počtu lidí, protože jestli nějaká kniha dokáže měnit lidské životy k lepšímu, tak je to tahle.

V úvodu Don Miguel Ruiz píše o tom, že za celý život jsme s ostatními a i se sebou samými uzavřeli mnoho dohod a to je důvod pro naše utrpení. Proto žijeme v takzvaném “snu pekla”. Pokud se sebou uzavřeme Čtyři dohody, dokážeme jej změnit na “sen nebe”. A jaké ty dohody jsou?

Nehřešte slovem

Slovo je jako kouzlo a člověk by jej měl používat pouze a jenom jako bílou magii. Měli bychom se vyhýbat používání slova jak proti ostatním, tak proti sobě a říkat jen to, co si opravdu myslíme. Neměli bychom slovy vysílat emocionální jed, jehož nejhorší variantou jsou pomluvy.

Neberte si nic osobně

Nikdo nedělá nic kvůli vám, ani to špatné ani to dobré, vždy je to projev vlastní situace toho druhého člověka. Ať už se k vám jiní chovají hezky nebo hnusně, nevypovídá to nic o vás, ale vždy to vypovídá něco o nich. Vy sami víte, že jste dobří lidé a nepotřebujete tedy, aby vám to někdo neustále říkal a zároveň, pokud dodržíte tuto dohodu, nebudete nešťastní, když vám někdo řekne opak.

Nevytvářejte si domněnky

Naučte se klást otázky a taky vyjadřovat to, co skutečně chcete. Skvělým příkladem, proč tuto dohodu dodržet jsou třeba partnerské vztahy, kdy jeden předpokládá, že jej ten druhý zná a ví, co chce. Samozřejmě to tak není, do hlavy si navzájem nevidíme a tak se prostě stane, že ten druhý partner neudělá, co se od něj čeká, protože ani neví, že to má udělat. Jak to asi dopadne? Ten první se bude trápit a to jen proto, že si vytvořil domněnku místo toho, aby řekl, co si přeje.

Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

A to za všech okolností. Bez této dohody nebudou ty první 3 fungovat. Vaše činnost se sice neustále mění a bude vypadat jinak, když jste nemocní a jinak, když jste zdraví, ale vždy je třeba vydat ze sebe to nejlepší. Ne více a ne méně.

Jak zničit staré dohody?

Ruiz popisuje celkem 3 způsoby, jak se dají zničit staré dohody. Mně osobně se nejvíce líbí “Kázeň válečníka: Kontrola vlastního chování”, která stojí na tom, že každý den máme nějaké určité množství energie a není dobré, aby nás o ni připravily emoce, protože pak nám nezbude žádná na změnu našeho života. Nejprve je však třeba odpustit a to jak ostatním tak i sobě, pak se můžeme pustit do toho, abychom dosáhli kázně válečníka.

Válečník má moc, ale ne nad ostatními, ale sám nad sebou a svým já. Důležité je, abychom se místo válečníka nestali obětí, protože válečník své emoce kontroluje, kdežto oběť je potlačuje a to není totéž. Válečník emoce projevuje v pravý čas, ne dříve a ne později.

Kniha má přibližně 130 stran, takže se dá v pohodě zvládnout za jeden den ne-li za jeden večer. Pokud se vám nechce kupovat nebo půjčovat, tak se dá najít i na internetu a opravdu stojí za přečtení, i kdybyste si z ní měli odnést jednu jedinou věc.

Doporučené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..