Cheat day

Neboli taky podváděcí den/cheat den/žrací den. Dneska bych se chtěla podělit o to, proč si myslím, že je dobré cheat day zařadit a jak probíhají ty moje.

Abych vás trochu přiblížila tomu, jak probíhá můj “podváděcí den”, tak na začátek zmíním, že mám vypočítaný příjem na udržování váhy v závislosti na mojí výšce, váze, pohlaví a tom, jak moc jsem aktivní (a doporučuju si to spočítat, pokud opravdu chcete mít výsledky, ale to by bylo na samostatný článek) a od téhle hodnoty mám odečteno 500 kcal. To znamená, že můj denní příjem je cca 1700 kcal, to se snažím dodržet a většinou úspěšně. Píšu většinou, protože se někdy třeba úplně netrefím do maker a upřímně nějakých +- 200 kalorií mě opravdu nežere, protože chci hubnout zdravě a stres opravdu zdravý není.

Teď, když máme za sebou ten nutný začátek, můžu přejít k tomu, jak to teda je s cheat days u mě. Na začátek bych ráda řekla, že tomu sice říkám podváděcí den, ale neberu to doslova jako podvod, protože nemám potřebu podvádět sama sebe. Je to prostě den, kdy si dopřeju to, co mám ráda a zbytek týdne se mi pak mnohem lépe dodržuje jídelníček. A taky je důležité zmínit, že si žádné jídlo nevyčítám, protože už jsem to stejně snědla, tak by to ničemu nepomohlo.

Tenhle můj den probíhá většinou v pátek, protože je konec týdne, je to pohodový den a tak si prostě dám to, co chci a nehrotím to. Přečetla jsem hodně článků na toto téma, než jsem se 100% přesvědčila, že je to v pohodě, i když jím nezdravé věci, jako je McDonald’s, KFC nebo čipsy.

A teď k tomu, proč je to dobře. Nejsem profesionální výživový poradce, tak to podám tak, jak to vidím a chápu já. Ve zkratce jde o to, že pokud máte kalorický deficit, tak se v krvi snižuje hormon leptin, který je zodpovědný za to, kdy mozek spustí pocit hladu (a tím pádem za regulaci váhy), takže zjednodušeně to funguje tak, že čím méně ho máme, tím více máme touhu se přejíst a tím hůře spalujeme tuk. Když si jednou týdně dáme to, co máme rádi, tak leptin stoupne a zase plní svou funkci tak, jak má.

Tohle všechno, co jsem napsala sedí konkrétně mně a určitě je potřeba zkoušet, co sedne vám, protože tohle nemusí a rozhodně nebude platit pro každého. Na závěr mám poslední dvě rady. Za prvé si nestoupejte na váhu hned ten den a ani den potom, protože by vás mohlo porazit, ale to je normální, že zhruba ty dva tři dny po cheat day (opět píšu to, co pozoruju na sobě) vážíte trochu víc a zase se to srovná a za druhé je potřeba myslet na to, že i tady je důležitá sebekontrola, aby se z toho nestal třeba cheat week nebo dokonce cheat month.

Doporučené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..