3 dobré důvody, proč si psát deník

Proč si psát deník? Ze spousty různých důvodů, ale já jsem sepsala ty 3, které jsou podle mě nejlepší. Tohle téma mě napadlo ve chvíli, kdy jsem rozzuřeně datlovala do počítače svoje pocity z poslední doby a jakmile jsem svoje dílo dokončila, tak mi bylo líp, což je hned první důvod, takže:

Vypsání emocí

Jako jakýkoliv tip, ani tenhle nebude fungovat na všechny, ale mně osobně dost pomáhá, když se z problémů můžu vypsat. Jednak si tak můžu získat potřebný odstup a na svoje problémy se podívat třeba za nějaký čas a přijít na řešení v klidu a jednak ten největší výbuch schytá papír nebo v mém případě počítač.

Vzpomínky

Když si procházím svoje staré deníky z doby, kdy jsem ještě chodila na základní školu a pak na gympl, zjišťuju, že jsem zažila spoustu situací, na které jsem za ten čas zapomněla. Netuším, jestli tohle bude fungovat na všechny, ale mně stačí si přečíst pár řádků a vzpomenu si i na věci, které jsem do deníku nepsala, ale byly spojené s tou situací. Jsem přesně schopná říct, jak jsem se tehdy cítila nebo třeba to, co se stalo před tím a potom. Je hezké vzpomínat, tak proč si to neulehčit nápovědou ve formě deníku?

Zasmějete se

A taky zjistíte, že existují horší problémy, než ty, které jste řešili v době zápisu. Upřímně, když jsem našla svůj úplně nejstarší deníček z doby, kdy mi bylo 12, nemohla jsem se při jeho čtení přestat smát. Po tom, co jsem ho přečetla celý, tak moje první věta byla: Bože, spalte to někdo, protože jestli se tohle někomu dostane do ruky, tak mě pošle rovnou do léčebny. Hned po tom jsem se musela zeptat mamky, jestli jsem byla opravdu takový debil. Prý jenom někdy. 😀

Co vy? Píšete si deník? A jestli ano, píšete do počítače nebo dáváte přednost tužce a papíru? Osobně jsem vždycky psala do klasického deníčku, ale můj poslední deník mám jako zaheslovaný soubor na flashce, kterou nosím na klíčích. Mám pro to několik důvodů. Například je to skladnější než knížka, bezpečnější díky heslu a taky na počítači jde psaní rychleji než na papír, plus se vyhnete škrtání a přepisování.

Doporučené

4 komentáře

  1. Tak já pořád dávám přednost papíru a tužce. V tomhle jsem víc materialistická a ráda si listuju starýma deníkama – to mám podobně jak ty, člověk zapomene, co všechno prožil. Dál si taky zapisuju sny – hned po probuzení, když je to čerstvě v paměti, je to nejlepší.

    1. Sny jsem si chtěla psát taky, už mockrát, ale nějak jsem se k tomu ještě pořád nedostala 😀

  2. Není deník jako deník. Rozlišuju “výlevníček” a “zážitkovník”. 😀 V pubertě jsem patlala obojí dohromady. Zpětně jsem si do nového sešitu vypsala zážitky a původní deníky vyhodila. Obsahovaly totiž tolik emočních nesmyslů, že se v nich vůbec nedalo číst.

    Osobně si myslím, že tyhle výlevy by se ani číst neměly. Píšou se proto, aby se napsaly, aby si autor utřídil myšlenky apod. Výlevníček vedu momentálně na papíry, které po čase letí do popelnice.

    Zážitkovník vedu především na blogu. Dále mám cestovatelský deníček, kam zapisuji všechny výlety a dovolené, lepím si tam prospekty z muzeí, vstupenky, jízdenky apod. Letos jsem si poprvé v životě založila diář. Nevedu ho ale proto, abych si v něm zapisovala, co zažiju. Píšu tam, co jsem zažila. Všechny humorné historky dne a tak.

    1. Tak já mám vše spatlané dohromady, vzhledem k tomu, že mám nějaký zážitek skoro každý den a většinou jsou právě spojené s těmi nejintenzivnějšími emocemi. V tomhle mám trochu jiný názor a i když bych svoje staré deníčky nejradši spálila, tak jsem vždycky strašně moc ráda, že si ty svoje “pubertální výlevy” můžu přečíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..