10 000 kroků denně

Magická hranice 10 000 kroků denně. Jestli jste si koupili krokoměr, poctivě ji dodržujete a čekáte se svým tělem zázraky, tak vás musím zklamat, protože většinou to nestačí. Alespoň ne dlouhodobě. K čemu je tedy 10 000 kroků denně dobrých, kromě psychické pohody a snížení rizika kardiovaskulárních chorob? To se dozvíte v dnešním článku.

Hned na začátek si povíme základní fakt a to je, že když budete jíst víc, než je váš výdej, tak nezhubnete ani kdybyste chodili 20 000 kroků denně nebo i víc. Prostě pro hubnutí musí být výdej větší než příjem, tečka. Tak to máme z krku a teď už k tomu pozitivnímu.

Náš výdej se skládá ze 4 složek a to BMR, TEF, EAT a NEAT. BMR je bazální metabolismus, tedy to, kolik energie spotřebujeme jenom tím, že jsme, TEF značí, kolik energie spotřebujeme na trávení jídla, EAT nám říká, kolik spálíme během tréninků a NEAT kolik spálíme během běžných denních činností, což je třeba i to, jak moc se vrtíme na židli nebo jak moc gestikulujeme.

A právě do NEAT spadá i běžná chůze. Teď tedy proč je fajn si hlídat 10 000 kroků denně nebo i nějakou jinou hranici, kterou si stanovíte. Je to proto, že NEAT krásně podpoří vaše spalování a když chcete zhubnout, může se stát, že si přidáte trénink navíc, ale v důsledku toho jste unavenější a už pak třeba tolik nechodíte, takže ve výsledku spálíte úplně stejně, protože sice jste někde přidali, ale někde jinde zase nevědomě ubrali. A nehubnete.

Takže 10 000 kroků denně jako podpora hubnutí určitě ano, ale ve výsledku je prostě nejdůležitější hlídat si příjem a výdej energie.

Doporučené

2 komentáře

    1. Taky to tak mám 😀 obyčejně naběhám tak 20 000, akorát někdy se to prostě nepovede. Jako třeba dneska, protože jsem do kolena dostala knock out od skříňky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..