10 000 kroků denně

Magická hranice 10 000 kroků denně. Jestli jste si koupili krokoměr, poctivě ji dodržujete a čekáte se svým tělem zázraky, tak vás musím zklamat, protože většinou to nestačí. Alespoň ne dlouhodobě. K čemu je tedy 10 000 kroků denně dobrých, kromě psychické pohody a snížení rizika kardiovaskulárních chorob? To se dozvíte v dnešním článku.

Hned na začátek si povíme základní fakt a to je, že když budete jíst víc, než je váš výdej, tak nezhubnete ani kdybyste chodili 20 000 kroků denně nebo i víc. Prostě pro hubnutí musí být výdej větší než příjem, tečka. Tak to máme z krku a teď už k tomu pozitivnímu.

Náš výdej se skládá ze 4 složek a to BMR, TEF, EAT a NEAT. BMR je bazální metabolismus, tedy to, kolik energie spotřebujeme jenom tím, že jsme, TEF značí, kolik energie spotřebujeme na trávení jídla, EAT nám říká, kolik spálíme během tréninků a NEAT kolik spálíme během běžných denních činností, což je třeba i to, jak moc se vrtíme na židli nebo jak moc gestikulujeme.

A právě do NEAT spadá i běžná chůze. Teď tedy proč je fajn si hlídat 10 000 kroků denně nebo i nějakou jinou hranici, kterou si stanovíte. Je to proto, že NEAT krásně podpoří vaše spalování a když chcete zhubnout, může se stát, že si přidáte trénink navíc, ale v důsledku toho jste unavenější a už pak třeba tolik nechodíte, takže ve výsledku spálíte úplně stejně, protože sice jste někde přidali, ale někde jinde zase nevědomě ubrali. A nehubnete.

Takže 10 000 kroků denně jako podpora hubnutí určitě ano, ale ve výsledku je prostě nejdůležitější hlídat si příjem a výdej energie.

Doporučené

2 komentáře

    1. Taky to tak mám 😀 obyčejně naběhám tak 20 000, akorát někdy se to prostě nepovede. Jako třeba dneska, protože jsem do kolena dostala knock out od skříňky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..