Magická hranice 10 000 kroků denně. Jestli jste si koupili krokoměr, poctivě ji dodržujete a čekáte se svým tělem zázraky, tak vás musím zklamat, protože většinou to nestačí. Alespoň ne dlouhodobě. K čemu je tedy 10 000 kroků denně dobrých, kromě psychické pohody a snížení rizika kardiovaskulárních chorob? To se dozvíte v dnešním článku.
Hned na začátek si povíme základní fakt a to je, že když budete jíst víc, než je váš výdej, tak nezhubnete ani kdybyste chodili 20 000 kroků denně nebo i víc. Prostě pro hubnutí musí být výdej větší než příjem, tečka. Tak to máme z krku a teď už k tomu pozitivnímu.
Náš výdej se skládá ze 4 složek a to BMR, TEF, EAT a NEAT. BMR je bazální metabolismus, tedy to, kolik energie spotřebujeme jenom tím, že jsme, TEF značí, kolik energie spotřebujeme na trávení jídla, EAT nám říká, kolik spálíme během tréninků a NEAT kolik spálíme během běžných denních činností, což je třeba i to, jak moc se vrtíme na židli nebo jak moc gestikulujeme.
A právě do NEAT spadá i běžná chůze. Teď tedy proč je fajn si hlídat 10 000 kroků denně nebo i nějakou jinou hranici, kterou si stanovíte. Je to proto, že NEAT krásně podpoří vaše spalování a když chcete zhubnout, může se stát, že si přidáte trénink navíc, ale v důsledku toho jste unavenější a už pak třeba tolik nechodíte, takže ve výsledku spálíte úplně stejně, protože sice jste někde přidali, ale někde jinde zase nevědomě ubrali. A nehubnete.
Takže 10 000 kroků denně jako podpora hubnutí určitě ano, ale ve výsledku je prostě nejdůležitější hlídat si příjem a výdej energie.
2 komentáře
Hmmm, 10 000 kroků nachodím denně, aniž bych se o to snažila. Standard je spíše výš… 😀
Taky to tak mám 😀 obyčejně naběhám tak 20 000, akorát někdy se to prostě nepovede. Jako třeba dneska, protože jsem do kolena dostala knock out od skříňky.